হাউলীৰ শিক্ষানুষ্ঠানসমূহৰ ইতিহাস 

১৮৯৭ চনৰ বৰভূইকপৰ পিছত গঠিত গাওঁসমূহৰ খিলঞ্জীয়া মানুহখিনি আৰু নৱাগত মানুহখিনিৰ এক ইতিবাচক ঐক্যবদ্ধ প্ৰচেষ্টাৰ ফলত পুনৰ আৰম্ভ হৈছিল হাউলী গঢ়াৰ এক আশাব্যঞ্জক প্ৰক্ৰিয়া।আধুনিক হাউলীৰ শিক্ষাৰ প্ৰথম বম্তিগছি জ্বলাইছিল পোৰাভড়াল সত্ৰৰ ঁ চানা পণ্ডিতে(প্ৰকৃত নাম ঁ গয়ানাথ দাস)। ১৯১০-১১ চনমানত হাউলী বৰপেটা পথৰ কাষত এডাল বটবৃক্ষৰ তলত খেৰৰ ঘৰ এটা সাজি শিক্ষাৰ পোহৰ বিলাবলৈ সাজু কৰিছিল এখন প্ৰাথমিক বিদ্যালয় ।

ইয়াৰ পাছত ১৯২৭ চনত হাউলী মজলীয়া প্ৰশিক্ষণ বিদ্যালয়, মৈৰামাৰা বালিকা স্কুল, ১৯৩৬ চনত হাউলী এম.ই স্কুল , ১৯৩৯ চনত হাউলী হাইস্কুল, ১৯৪৯ চনত হাউলী বুনিয়াদী প্ৰশিক্ষণ কেন্দ্ৰ স্হাপিত হয়। ১৯৫০ চনত হাউলী নৰ্মাল স্কুল, ১৯৫৪ চনত অহেল্যা বালিকা বিদ্যালয় আৰু ১৯৫৮ চনত স্হাপিত হৈছিল হাউলী ছোৱালী হাইস্কুল। 

BH College Howly_edited.jpg

 ১৯৬৬ চনত উচ্চ শিক্ষাৰ পোহৰ বিলাবলৈ স্হাপন হৈছিল বি.এইচ. কলেজ। ১৯৬৮ চনত বৰবাৰীঝাৰ পি.চি. পাঠক এম.ই স্কুল আৰু হালাপাকুৰী হাইমাদ্ৰাছা আৰু ১৯৭২ চনত স্হাপিত হৈছিল হাউলী আদৰ্শ বিদ্যাপীঠ,হাউলী  আজাদ হাইস্কুল । 

               ইয়াৰ পিছত হাউলী আৰু ইয়াৰ উপকণ্ঠ অঞ্চলত বিভিন্ন শিক্ষানুষ্ঠানে জন্ম লাভ কৰি শিক্ষাৰ দিশটো আগুৱাই নিয়াত অহৰহ প্ৰচেষ্টা চলাই আছে। বর্তমানে হাউলী জুনিয়ৰ কলেজ, কালঝাৰ মিলনজ্যোতি কলেজ, শংকৰদেৱ শিশু নিকেতন, হ’লী চাইল্ড একাডেমী, কালঝাৰ হেলনাৰপাম ইটাৰভিটা হাইস্কুল, কুজাৰপীঠ

হাই আৰু এম. ই. স্কুল, কুজাৰপীঠ প্রাথমিক বিদ্যালয়, ইটাৰভিটা প্রাথমিক বিদ্যালয়, , মাকা, প্রাইম একাডেমী, পাব্লিক একাডেমী, পল্লাৰপাৰ মাদ্রাছা উচ্চতৰ মাধ্যমিক, শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ বিদ্যালয়, নগৰঝাৰ বালিকা প্রাথমিক বিদ্যালয়, দক্ষিণ নগৰঝাৰ বালিকা বিদ্যালয়, হােমা, কঠলীঝাৰ বালিকা প্রাথমিক বিদ্যালয়, কে. এন. ছােৱালী হাইমাদ্রাছা, হাজিপুৰ প্রাথমিক এম. ই. আৰু হাইস্কুল, জে. এম. হাইস্কুল, হাউলী জাতীয় বিদ্যালয়, খন্দকাৰপাৰা ছােৱালী মাদ্রাছা, ঢাকালিয়াপাৰা প্রাথমিক আৰু উচ্চতৰ মাধ্যমিক বিদ্যালয়, এইচ, কে, কলেজ, বগাইজানপাৰা প্ৰাথমিক আৰু হাইস্কুল, মৈৰামাৰা প্রাথমিক স্কুল, দাবালিয়াপাৰা হাইস্কুল, দাবালিয়াপাৰা ছােৱালী মাদ্রাছা, মৌটুপুৰী প্রাথমিক বিদ্যালয়, বেন্নীবাৰী

বড়াে প্রাথমিক বিদ্যালয়, মাজৰ গাঁও প্রাথমিক বিদ্যালয়, পৰাভুড়াল প্রাথমিক বিদ্যালয়, মধ্য হাউলি এম. ই. আৰু হাইস্কুল, হাউলি ডায়েট আদি অসংখ্য শিক্ষানুষ্ঠানে শিক্ষাৰ পােহৰ বিলাই আছে।