Search
  • Howly Digital Live

Biography of Basistha Dev Sarma | বশিষ্ঠ দেৱ শৰ্মাৰ জীৱন পৰিক্ৰমা


বশিষ্ঠ দেৱ শৰ্মা, বুঢ়াসত্ৰীয়া, বৰপেটা সত্ৰ


জন্মঃ শ্ৰীবশিষ্ঠ দেৱ শৰ্মা ১ এপ্ৰিল, ১৯৩৮ চন ৷

জন্ম- সুন্দৰীদিয়া সত্ৰত ৷


পিতৃঃ গিৰীশ চন্দ্ৰ শৰ্মা আৰু মাতৃ: দময়ন্তী দেবী ৷


কৰ্মজীৱনঃ বৰপেটাৰ পল্লাৰপাম প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ত সহকাৰী শিক্ষক হিচাপে যোগদান কৰি সুন্দৰীদিয়াৰ দক্ষিণহাটী প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ৰ পৰা অৱসৰ লাভ ৷


শৈশৱৰ পৰাই সুন্দৰীদিয়া সত্ৰত সাংস্কৃতিক দিশত অংশগ্ৰহণ ৷

১৯৬৫ চনত গুৱাহাটীৰ অল ইণ্ডিয়া ৰেডিঅ ’ই তেওঁক সাংস্কৃতিক অনুষ্ঠানৰ বাবে আমন্ত্ৰণ জনায় ৷ তেওঁ গুৱাহাটী ৰেডিঅ ’ চেণ্টাৰত বীৰ নাম , নিবিৰ কীৰ্তন , ঘোষা , হলিগীত , নাওঁ খেলৰ গীত , বৰগীত , ভাওনা আদি পৰিবেশন কৰিছিল ৷

গুৱাহাটী ৰেডিঅ ’ চেণ্টাৰত সংগীতৰ ব্যাখ্যাৰে তেওঁ শ্ৰীবৎস চিন্তা , নল - দময়ন্তী, সতী বেউলা , পূজনী পাখি ইত্যাদি পৰিচালনা কৰিছিল আৰু তেওৰ মিঠা গভীৰ কণ্ঠেৰে ৰাজ্যৰ লক্ষ লক্ষ শ্ৰোতাৰ মন আকৰ্ষিত কৰিছিল ৷


তেওঁ পশ্চিমবংগ , দিল্লী , বিহাৰ , হিমাচল প্ৰদেশ , পঞ্জাৱ , মহাৰাষ্ট্ৰ , তামিলনাডু আদি ভাৰতৰ বিভিন্ন ৰাজ্য সত্ৰীয়া সংস্কৃতি প্ৰচাৰ আৰু প্ৰসাৰ কৰিছিল ৷


তেওঁ কেইবাটাও অডিঅ ’ কেছেটত পৰিচালক আৰু কণ্ঠশিল্পী হিচাপে কাম কৰিছিল ৷ তাৰভিতৰত- সুন্দৰ , হৰি গুন গাই নাচা , মোহন কলিয়া , দেৱ যদুপতি (থিয়নাম ) , বনামলি ৰাম আদি উল্লেখযোগ্য ৷


বশিষ্ঠ দেৱ শৰ্মা বাপজনাই ১৯৯৩ চনত বৰপেটা সত্ৰৰ ডেকা সত্ৰীয়া হিচাপে নিৰ্বাচিত হয় ৷


তেও ১৪ বছৰ ধৰি বৰপেটা সত্ৰত ডেকা সত্ৰীয়া হিচাপে নিজৰ দায়িত্ব আৰু কৰ্তব্য পালন কৰাৰ পিচত ২০০৭ চনত বৰপেটা সত্ৰৰ বুঢ়া সত্ৰীয়া হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈ বৰ্তমানলৈকে সত্ৰত সেৱা অব্যাহত ৰাখিছে ৷


উজনি, নামনি আৰু মধ্য অসমৰ বিভিন্ন স্থানত তেও বৰপেটা সত্ৰৰ শাখা সত্ৰ স্থাপন কৰি পদ্ধতিগতভাৱে গুৰুজনাৰ ধৰ্ম প্ৰচাৰ আৰু প্ৰসাৰ কৰাৰ লগতে গুৰু সেৱা আগবঢ়াই আহিছে ৷


তেওঁৰ সাহসী পদক্ষেপতে বৰপেটা সত্ৰৰ শাখা সত্ৰ সমাজ গঠন হৈছিল আৰু ইয়াৰ সৈতে বৰপেটা শাখা সত্ৰৰ প্ৰায় ৩০০খন সত্ৰ একত্ৰিত আৰু সংগৱদ্ধভাৱে বাপজনাৰ নেতৃত্বতে গুৰুদুজনাৰ ধৰ্ম আৰু সত্ৰীয়া সংস্কৃতি প্ৰচাৰ কৰি আছে ৷


শ্ৰী বশিষ্ঠ শৰ্মাৰ নেতৃত্বতে বৰপেটা সত্ৰ আৰু বৰপেটা সত্ৰৰ শাখা সত্ৰ সমাজে শ্ৰীমন্ত শংকৰ দেৱ আৰু শ্ৰী শ্ৰী মাধবদেৱৰ ধৰ্মীয় আৰু সাংস্কৃতিক আদৰ্শৰে শিষ্যসকলৰ সৈতে সেৱা আগবঢ়াই আহিছিল ৷


শৈশৱৰ পৰাই সৃষ্টিশীল অভিনয়েৰে তেওঁ লাখ লাখ মানুহৰ হৃদয় জয় কৰিছে ৷ ড° ভূপেন হাজৰিকা পৰিচালিত " এৰাবাটৰ সুৰ'ত তেওঁ " ভোৰ - তল নৃত্য " প্ৰদৰ্শন কৰিছিল ৷


অসমৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত তেওঁ বহু যাত্ৰা নাটক, অংকীয়া ভাওনা মঞ্চস্থ কৰিছিল ৷


তেওঁ বাংলাৰ পৰাও অসমীয়া ভাষালৈ বহুতো নাটক অনুবাদ কৰিছিল ৷ তেও অনুবাদ কৰা নাট ভিতৰত মাটিৰ মানুহ , নহুষ উদ্ধাৰ , মহিষাসুৰ বধ , বেথাৰ পূজা আদি ৷


তেওঁ বিহাৰৰ পাটনাৰ কলিঅ'দাস ৰংগ মঞ্চত বন্দী মাছৰ গদ্য নাটকত অভিনয় কৰি প্ৰশংসা বুটলিবলৈ সক্ষম হৈছিল ৷


বশিষ্ঠ দেৱ শৰ্মাই কিশোৰী মোহন পাঠকৰ দ্বাৰা ৰচিত মথুৰাপুৰীৰ মথুৰাদাস নাটকত তেওঁ মথুৰা দাস বুঢ়া আতাৰ চৰিত্ৰত অভিনয় কৰি ভক্ত দৰ্শকৰ মন মুহিছিল ৷


তেও এগৰাকী প্ৰখ্যাত হোলী গীতৰ গায়ক হিচাপে সমগ্ৰ অসমত প্ৰসিদ্ধ ৷


তেওঁ জনজাতীয়, চাহ বাগিছা আদিত বহু সত্ৰ নামঘৰ স্থাপন কৰি বৰপেটা সত্ৰৰ মূল ধাৰাটোৰ সৈতে সংযোগ কৰিছে ৷


তেওঁ সমাজৰ অনুসূচিত জাতি - জনজাতি আৰু নিম্ন শ্ৰেণীৰ লোকসকলৰ মাজত ধৰ্মীয় দৰ্শনৰ ধৰ্ম প্ৰচাৰ কৰি আহিছে ৷


তেওঁ ধৰ্মধ্বনি দি হিন্দু - সমাজৰ জনসাধাৰণক hernessed কৰিছে আৰু সত্ৰীয়া নাম - ধৰ্মৰ সৈতে সংযোগ কৰিছে ৷


তেওঁ প্ৰায় ২৫-৩০ হাজাৰ নিম্ন বা পিচপৰা শ্ৰেণীৰ লোকক ভগাবত ধৰ্মৰ প্ৰতি আগ্ৰহী কৰি তুলিছে আৰু তেওঁলোকক প্ৰকৃত জীৱনশৈলী দেখুৱাইছে ৷


আনকি তেওঁ জনজাতীয় লোকসকলক সত্ৰ নীতিৰে ধৰ্মধ্বনি দিছে ৷


যোৰহাট জিলাৰ তিতাবৰ , লখিমপুৰ জিলাৰ পাঠালি পাহাৰ , নাওবৈছা আদিত ঠেঙাল কছাৰীক ধৰ্মধ্বনি দিয়াৰ উপৰিও সত্ৰীয়া নৃত্যৰ প্ৰশিক্ষণ দিয়ে ৷


কোকৰাঝাৰ , গোসাঁইগাঁও আদিত হোৱা গোষ্ঠী সংঘৰ্ষৰ সময়ত ক্ষতিগ্ৰস্ত লোকসকলক খাদ্য , ঔষধ , কাপোৰ , খোৱাপানী , শিশুৰ খাদ্য আদি যোগান ধৰি তেওঁ নিজৰ সামাজিক দায়বদ্ধতাও প্ৰতিষ্ঠা কৰিছিল ৷


তেওঁৰ ৰচনাসমূহ তলত দিয়া ধৰণৰ :

ক ) নাওখেলৰ গীত ৷ খ ) মহোহো গীত ৷ থানৰ বাতৰি সোধা ভবা ৰোগৰ ঔষধ কৃষ্ণ কথা ৷ সত্ৰত শৰণৰ ব্যৱস্থা ৷ ৰাস তথ্য ৷ শকত ব্যঞ্জন, মানব জীবন চন্দন কথা, ধৰ্ম ৷


প্ৰকাশিত গ্ৰন্থ : সত্ৰীয়া নীতি বিচাৰ, শংকৰদেৱ, সুন্দৰীদিয়া, থিয় নাম , এক মধুৰ সোৱৰণী ৷


বঁটাঃ

ৰাজ্য চৰকাৰৰ শংকৰদেৱ বঁটা ৷

সুন্দৰীদিয়া সত্ৰৰ 'মাধৱদেৱ বঁটাৰ লগতে

২০১১ চনত 'সাংস্কৃতিক মহাসভা অসম'ৰ পৰা " জীৱন যোৰা সাংস্কৃতিক সাধনা বটা ৷


২০১১ চনত " শ্ৰী শ্ৰী দৈত্তাৰী ঠাকুৰ দেৱ বটা ৷


গুৱাহাটীৰ অসম জাতীয় বিদ্যালয়ৰ বৰপেটা ফেল 'শ্বিপ ৷

"শ্ৰী শ্ৰী মথুৰাদাস বুঢ়া আতা বটা, কমলাবাৰী সত্ৰ , অসমৰ পৰা " শ্ৰী শ্ৰী বদলা পদ্ম আতা বটা" ২০১৪ চনত যোৰহাটৰ " শংকৰ মাধব সঞ্চাৰণ বটা, হাউলী বটা, ২০১৭ চনত কৃষ্ণনন্দ বটা নিৰ্ণায়ক সমিতিৰ পৰা " কৃষ্ণনন্দ বটা " ৷ ২০১৮ চনত অখিল ভাৰত হিন্দু মহাসভা , অসম সমিতিৰ পৰা " লুইতপৰীয়া জীৱন যোৰা সাধনা বটা ৷

69 views